Działalność ekologiczną wśród dzieci i w najbliższym środowisku, Przedszkole Publiczne nr 5 im Kubusia Puchatka w Radzikowie prowadzi od wielu lat. Kontynuujemy w ramach przedsięwzięć ekologicznych programy "Czyste powietrze wokół nas", "Kubusiowi przyjaciele przyrody" , "Mamo, tato, wolę wodę" a także realizujemy zajęcia dodatkowe dla dzieci chętnych pt: "Mały ekolog". Braliśmy udział w "Tygodniu twórczego przedszkolaka", między innymi tworzenie zabawek z recyklingu.
Wzmożona została intensywność działalności ekologicznej.
Na terenie ogrodu znajduje się plac zabaw wyposażony w ekologiczne urządzenia terenowe oraz skrzynie ogrodnicze, w których sadzimy i siejemy warzywa, owoce i kwiaty. Do nawożenia roślin wykorzystujemy kompost z zielonych odpadów. Zbieramy deszczówkę do podlewania roślin w skrzyniach. Sadzimy drzewa owocowe, z których owoce wykorzystujemy w kuchni przedszkolnej. Duży urozmaicony teren wokół przedszkola jest miejscem zabaw, zajęć, obserwacji, badań i eksperymentów przyrodniczych, pozwala też na wypoczynek na łonie natury.
Na rzecz ochrony środowiska realizowaliśmy działania w ramach różnorodnych projektów ekologicznych. W tym roku szkolnym nasze działania wynikają z kontynuacji wcześniej rozpoczętych projektów i są ich rozszerzeniem. Mała i duża społeczność przedszkola aktywnie uczestniczyła w Sprzątaniu Świata, Święcie Drzewa, Dnia Ziemi, Godzinie dla Ziemi. Kontynuowana jest zbiórka plastikowych nakrętek - uczestnictwo w akcji charytatywnej. W salach dydaktycznych mamy kosze do segregacji śmieci, uczymy dzieci ich segregowania. Oszczędzamy wodę poprzez zastosowane perlatory oraz zachęcając dzieci do pełnienia dyżurów w łazience w celu zwracania uwagi na właściwe korzystanie z wody. Po skończonych zajęciach wyłączamy światła i wszystkie urządzenia z sieci. Dzieci uczestniczą w naprawianiu niektórych zabawek, gier, książek a zatrudniony pracownik (ogrodnik) często wymienia zużyte elementy, naprawia popsuty sprzęt zamiast kupować nowy.
Zajęcia eko- wykorzystywanie surowców wtórnych, rozmowy, pogadanki na temat zanieczyszczania środowiska, powietrza- smogu, to tylko niektóre działania prowadzące do rozwijania postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Systematycznie, już od wielu lat wzbogacamy teren przedszkola o nowe drzewa ozdobne, owocowe, krzewy. Jesienią zbieraliśmy plony ze skrzyń ogrodniczych, grabiliśmy liście. Zimą tradycyjnie tworzyliśmy eko- karmniki dla ptaków, zawieszając w różnych miejscach, drzewkach i krzewach, wypełniając je karmą.
Inne zadania ekologiczne realizujemy w pracy z dziećmi poprzez zabawy, zajęcia, ćwiczenia praktyczne, wycieczki, quizy, eko-kąciki, prace plastyczno- techniczne itp. Wyświetlamy dzieciom filmy edukacyjne dotyczące ekologii, np. "Smog", "Skąd się bierze prąd", "Gdzie znikają śmieci", itp. Przynajmniej raz w miesiącu odwiedza nas pan Piotr z MPWiK-u z doświadczeniami związanymi z wodą i prądem. W dalszym ciągu będziemy wzmacniać efektywność edukacji ekologicznej oraz rozwijać postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Marzena Mlosek- PP 5